Tilfældigt læste jeg Peter Kemps læserindlæg fra den 15.8.
Jeg er helt ganske uenig med min landsmand.
Den danske turist er utilfreds med tre forhold:
1. Et ordentlig bykort over Thorshavns udkant kunne ikke fås i Vagar lufthavn, så man blev tvunget til at spørge om vej.
2. Der er ikke lys og nødtelefoner i tunnellerne,
3. Passagerne bliver våde, når de skal ud til fuglefjeldene fra Vestmanna.
At disse småproblemer irriterer en turist så meget, at han føler sig kaldet til at skrive et læserbrev og deri stille spørgsmålstegn ved om Færøerne overhovedet er interesseret i at få turister synes jeg er beskæmmende.
Jeg synes indlægget er udtryk for den holdning, at som turist skal serviceniveauet svare til det man kommer fra. Kulturen skulle nødigt være for forskellig.
Faktist er vi nogle der tager ud i Verden - bl.a. til jeres land - for at opleve anderledes forhold end dem vi kender fra vores hjemland.
At skulle spørge en færing om vej til sit opholdssted i udkanten af Thorshavn kan da kun »risikere« at resultere i en positiv kontakt med lokalbefolkningen.
At skulle køre gennem en mørk tunnel, er en oplevelse, netop fordi forholdene ikke er som i Danmark.
At få et saltvandssprøjt på tøjet og i hovedet mens man bevæger sig mod fuglefjeldene fra Vestmanna og en del af det spændende møde med Atlanten og Færø-naturen.
Sådan er oplevelserne så forskellige. Jeg glæder mig til mit næste besøg og ser frem til regnen, solen, saltvandet, samtalerne, lundekolonierne og alt det andet spændende og fremmedartede Færøerne kan berige mig med!
Poul Henrik Harritz,
Svendborg