Må en lagmand lyve og bedrage? (9)

John Rødgaard
----

“Det er dødsens farligt at straksbeskatte pen­sio­n­­erne og så bruge peng­ene. Hvis man frem­­rykker skatten og bruger pengene fx på skattelettelser, så forværrer du det øko­nom­iske råderum, for du bruger reelt nogle penge, som du ikke har.”
“Det vil føre til lavere effektivitet, betydeligt velfærdstab, herunder roulettespil om øko­nomien for mange pen­sion­ister, og stærkt nega­tive konsekvenser for arbejdsmarkedet”.
Det er usædvanligt, at de økonomiske eks­perter er så enige, og så direkte i deres sprog.
Men i denne sag står de som en stor, enig mur af kritikere med selveste Hans Jørgen Whitta-Jacobsen, økonomisk over­vismand og pro­fess­or i økonomi ved Køben­havns Uni­versi­tet, i spidsen.
Deres konklusion er lammende: Kaj Leos projekt med en “pen­sions­­reform” og skatte­lettelser er direkte skade­­ligt for landet!
Imod dem står Kaj Leo, den glade amatør uden den store forståelse for økonomi, selv om han da udmærket ved, hvad en konkurs er.
Vi ved alle, at ekspert­erne har ret.
Når en lagmand i den grad bliver fanget med bukserne nede, er det mindste man kan forvente, at han prøver at retfærdiggøre sig.
Det gør Kaj Leo ikke. Måske ved han, at det er håbløst.
Så han vrøvler lidt om “Den rette kurs”, som en blanding af en autist, en stand-up komiker og et forkælet barn!
Helt ærligt, Kaj Leo.
Du er voksen, så opfør dig som en voksen!!
Der er faktisk kun to muligheder: Ent­en tager alle ekspert­erne fejl på én gang, eller også driver du landsskadelig virksomhed!!
Selv du tror vel ikke på den første mulighed?
Så lad være med at gemme dig bag din mors skørter.
Vær et mandfolk og stå til ansvar for dine handlinger! Og hold op med at behandle almindelige menn­­esker som idioter!
Så kan det vist ikke siges mere direkte.
Men mon ikke vi fortsat har en lagmand, der er æreløs og så ynkelig, at han slet ikke kan argumentere for det, han gør??
Det helt store spørgs­mål er selvfølgelig: Hvis en lagmand fuldt be­vidst og vedvarende driver landsskadelig virk­somhed, hvilke mulig­heder har man så for at straffe ham?