Men men men – træerne vokser ikke ind i himmelen. Når man skal fra Danmark til Suderø er alt gudskelov mere eller mindre ved det gamle. Opturen er ikke for slem – man kan tage af sted ved 8.30-tiden om morgen og allerede være på Suderø ved 3-tiden, med 2 timers ventetid i Havn. Det er jo et fremskridt i forhold til i gamle dage, hvor vi i bedste fald kunne være fremme ved 11-tiden om aftenen. Er man så heldig at kunne få plads på Tyrlan, er det jo den rene svir (selvom man af uransaglige årsager skal stå af og vente i 2 timer i et lille skur i udkanten af Tórshavn).
Men når man skal hjem – suk! Færgen fra Suderø kl 06.00 om morgen for at nå en flyver kl 14.45? Dette mente jeg simpelthen ikke kunne være rigtigt, så jeg forsøgte mig med færgen kl 11.00. Havde selvfølgelig allieret mig med familie i Havn, hvilket viste sig at være rigtig fornuftigt, idet fartplanerne er udfærdiget så viseligt, at man lige nøjagtig ikke kan nå bussen i Havn til lufthavnen. Vi overhalede naturligvis bussen på vejen!
Hvem er dog ophavsmand til disse fartplaner? Er der slet ikke noget samarbejde mellem færge og bus? Det burde da være muligt at få tingene til at hænge sammen, så mange busser og færger er der trods alt ikke på vores dejlige øer.
PAGE 2